HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

EDGAR SLAVÍ ÚSPĚCH

EDGAR SLAVÍ ÚSPĚCH
11.03.2010
Česká premiéra Pucciniho opery se divákům líbila
E Dio ti Gu A Rda da quest’opera neboli „A Bůh tě ochraňuj před touto operou“ - to napsal své obdivovatelce Sybil Seligman na klavírní výtah své opery Edgar zklamaný Giacomo Puccini. Celý život věřil v úspěch této své opery a nikdy se ho nedočkal. Po jeho smrti upadla opera téměř v zapomnění a mnohde byla označována za minimálně nezdařilou.
První uvedení Edgara na české scéně, které se konalo v pátek 26. února v libereckém Divadle F. X. Šaldy však vypovídalo o pravém opaku. Potvrdilo tak slova šéfa opery Martina Doubravského, který Edgara považuje za výjimečnou operu, v některých ohledech odlišnou od „typického Pucciniho“, rozhodně však za operu plnou nádherné hudby, krásných árií, strhujících sborových a ansámblových scén a dramatického napětí.
Společně s režisérem a ředitelem divadla Martinem Otavou a celým inscenačním týmem připravili představení plné barev, pohybu a velkých vášní. Diváci ocenili skvělý výkon sólistů v čele s Michaelem Renierem v roli Edgara, Lívií Obručnik Vénosovou a Gabrielou Kopperovou v roli něžné Fidelie, Václavou Houskovou a Kateřinou Jalovcovou v roli vášnivé Tigrany, Anatolije Orla, Jiřího Kubíka, Pavla Vančuru a Jurije Kruglova, stejně jako výborně připravený orchestr a sbor.
  
  
Fotografie Karla Kubáta
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena