HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

DVOŘÁKOVA SVATÁ LUDMILA

DVOŘÁKOVA SVATÁ LUDMILA
03.06.2013
Velkolepé oratorium nejslavnějšího českého skladatele
Operní soubor liberecké opery spolu se Severočeským filharmonickým sborem Česká Lípa - Liberec chystá jedinečnou událost – provedení oratoria Svatá Ludmila, jednoho z největších českých skladatelů Antonína Dvořáka. V roce 1884 obdržel Dvořák z Anglie objednávku na nové dílo pro hudební festival v Leedsu. Bezpochyby na tom měl zásadní podíl mimořádný úspěch jeho předchozí kompozice pro Anglii – Stabat mater. Je zajímavé, že ačkoliv objednavatelé prosazovali biblický, tedy mezinárodně srozumitelný námět, Dvořák nakonec prosadil námět český. Kompozici oratoria věnoval veliké úsilí a velmi si na něm zakládal. Premiéra skladby 15. 10. 1886 v Leedsu byla přijata nadšeně.
Svatá Ludmila sice nedosáhla světové popularity Stabat mater, ale co do kvality kompozice, co do krásy hudby, je se svou slavnější „sestrou“ zcela rovnocenná. Ostatně, máte jedinečnou příležitost posoudit to sami. Nenechte si ujít jediné provedení Dvořákova oratoria v nastudování sbormistra a dirigenta Josefa Zadiny. Sólové party přednesou Lívia Obručník Vénosová, Blanka Černá, Dušan Růžička a Pavel Vančura. Nenechte si ujít mimořádný koncert s úvodním slovem P. Jiřího Kusého.       Již v úterý 11. června v 19 hodin v Šaldově divadle.
Byl Vám to entuziasmus vpravdě anglický, jaký už jsem zas dávno nezažil. Vše jásalo a bouřilo. Již dávno jsem neviděl orchestr, sbor a obecenstvo v takém uchvácení jako po prvním a třetím oddělení! Marně o tom psát. Orchestr 120 hráčů, sbor 350 a sólisté závodili o palmu vítězství. Zkrátka bylo to velkolepé a volání ‚Dvořák‘ nemělo konce. Ještě ku konci jsem musel vystoupit na tribunu a před obecenstvem jsem několik slov anglických pronesl ke sboru a orchestru, což vzbudilo ohromnou bouři potlesku."                                                                                                                                                 Antonín Dvořák o premiéře Svaté Ludmily v Leedsu
 
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena