HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

DVOJÍ ITALSKÁ DERNIÉRA

DVOJÍ ITALSKÁ DERNIÉRA
29.04.2011
Sedlák kavalír a Komedianti naposledy
V květnu se s Libereckým divadlem rozloučí tři opery, které reprezentují dva nejvlivnější a také konkurenční operní světy 19. stopletí – operu italskou a francouzskou. První přijde na řadu kolébka operního žánru, Itálie.
Italský verismus bývá spojován především se dvěma operami: Sedlákem klavlírem Pietra Mascagniho a Komedinaty Ruggiera Loncavalla. Obě krátké opery podávají ve velmi zhuštěné formě obraz jednoho dne (a noci) v italském vesnici - ve světě přísně dodržovaných tradic a dogmat, ovšem také prudkých jižanských povah. A právě osudový střet neměnných zákonů manželské věrnosti, poslušnosti a cti s nezkrotnou vášnivou láskou, která se tměmito pravidly nikdy nemůže řídit, tvoří hlavní zápletku obou děl, která bez zbytečných odějových dboček spějí ke svému tragickému rozuzlení.
Silné příběhy, krásná hudba a jímavé árie, stejně jako velkolepé sborové scény zajistily oběma operám obrovskou slávu ihned po prvním uvedení – a jejich celosvětová proslulost trvá dodnes. Přijďte si naposledy prožít vášnivé příběhy zakázané lásky, které v libereckém divadle hudebně nastudoval šéf opery Martin Doubravský a režíroval Michael Tarant. Ve velkolepých inscenacích vystupuje vedle operního sboru DFXŠ, také liberecký pěvecký sbor Ještěd a dětský pěvecký sbor Carola.
Můžete se těšit na Dagmar Žaludkovou, Gabrielu Kopperovou, Nikolaje Višňakova, Pavla Vančuru, Rafaela Alvareze, Anatolije Orla, Jiřího Brücklera a další.
Přijďte v sobotu 7. května v 19 hodin na operu do Šaldova divalda!
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena