HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

DVĚ ZE TŘÍ UŽŠÍCH NOMINACÍ NA THÁLIE 2019 PATŘÍ LIBERECKÉ OPEŘE

DVĚ ZE TŘÍ UŽŠÍCH NOMINACÍ NA THÁLIE 2019 PATŘÍ LIBERECKÉ OPEŘE
11.09.2019

Opera Divadla F. X. Šaldy v těchto dnech zaznamenala další z vynikajících úspěchů. Hned dvě ze tří nominací získali v rámci nejprestižnějšího udělování divadelních cen Thálie dva umělci za výkony na prknech Šaldova divadla. Jsou jimi člen souboru, barytonista Csaba Kotlár za dvojroli Ducha Vergilia a Vévody v jednoaktových operách Sergeje Rachmaninova, Francesca di Rimini a Lakomý rytíř, dirigenta Martina Doubravského v režii Lindy Keprtové. V hodnocení výkonu je na webových stránkách Thálie uvedeno: Csaba Kotlár věrohodně vystihl dva muže, kteří mají – i v souladu s režijním pojetím – mnoho společného. Jak Duch Vergilia, tak Vévoda jsou sebestřední narcisové, povznesení nad ubohé lidské osudy, které je v jejich moci ovlivnit. Všechno pekelné, co se kolem nich děje, je nechává chladnými, jen když je hedvábný župan bez poskvrny a zlatý šálek s kávou má správně natočené ouško. Jediným mávnutím ruky dokážou zničit dílo mnoha zoufalých lidských rukou. Kotlárovi se podařilo integrovat znuděnou nadřazenost a flegmatickou povýšenost obou mužů i do dramatického pěveckého výrazu, který Rachmaninova hudba vyžaduje.


Dalším nominantem je tenorista Ondřej Koplík, kterého pojí s libereckou operou již několikaletá úspěšná spolupráce. Porotu Thálie zaujal svým výkonem v pěvecky náročné roli prince Ramira v Rossiniho Popelce, dirigentů Miriam Němcové a Josefa Kurfiřta, inscenované francouzskou režisérkou Constance Larrieu. Na webu Thálie je uvedeno: Ondřej Koplík vytvořil svou postavu jako dynamického, velkoryse a pozitivně smýšlejícího šlechtice i jako zamilovaného mladíka – do té míry inteligentního, že si je vědom svého cíle. Nadsázku s přestrojením vykreslil s potřebnou mírou vkusu i grotesky. Podal vskutku rossiniovský pěvecký výkon: bravurními koloraturami, perfektní srozumitelností slova a pravým italským briem se v tomto oboru řadí po bok prvořadých pěvců.

 

Stalo se téměř tradicí, že se Šaldovo divadlo pravidelně pochlubí svými úspěchy. V této souvislosti je potřeba připomenout, že se nejedná o rutinní samozřejmost, ale o vzácnou souhru okolností, mající základ v celkové konstelaci souborů, v citu jednotlivých šéfů ve výběru umělců a vůbec řady dalších často nenápadných faktorů. Je možné, že příští generace bude s respektem i nostalgií vzpomínat, jakým způsobem si v našich letech vedla liberecká opera. Bylo by skvělé, kdyby v maximální míře dovedla tento vzácný čas úspěchů ocenit i naše současnost.

 

V minulosti se do užší nominace na ceny Thálie dostali například tanečník Rory Ferguson, Pěvec Andrij Shkurhan, nebo herečka Veronika Korytářová.

 

Slavnostní vyhlášení Cen Thálie 2019 se uskuteční 5. října, v historické budově Národního divadla v Praze. Od 20.00 hodin je bude možno sledovat v přímém přenosu na ČT1. Držme oběma mladým umělcům a liberecké opeře palce!

 

Webové stránky cen Thálie 2019.

Článek o nominacích v Divadelních novinách.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena