HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

DERNIÉRA FAUSTA PO FRANCOUZSKU

DERNIÉRA FAUSTA PO FRANCOUZSKU
09.05.2011
Poslední představení slavné opery Charlese Gounoda Faust a Markétka
Poté, co se s libereckou scénou minulý týden rozloučily dva nejznámější představitelé italského opreního verismu, Sedlák kavalír a Komedianti, čeká na diváky další operní derniéra – tentokrát francouzské provenience. Francouzská operní tradice dlouhou dobu s tou italskou soupeřila – Paříž se již v 18. a především pak v 19. století stala hudebním centrem Evropy, kde působili jak skadatelé domácí, tak cizinci – v operní oblasti pak hlavně italové. Rossini, Donizetti, ale i Verdi, ti všichni psali alespoň jednu francouzskou operu pro Paříž.
Vrcholnou formou francouzské opery se stala v první polovině 19. století tzv. „Grand Opéra“, tedy Velká francouzská opera - jedním z jejich největších skladatelů byl příznačně skladatel původem z německých zemí – Giacomo Meyerbeer. Romantické a historické náměty, bohatá výprava a tradičně velký podíl baletní složky patřily k typické výbavě tohoto žánru, jehož velkým představitelem byl také francouzský skladatel Charles Gounod.
Jeho opera Faust a Markétka byla původně psána spíše ve stylu střízlivější „Opera comique“, která nebyla tak velkolepá ve které se místo recitativů užívalo mluvené prózy (zřejmě nejznámější představitelkou tohoto žánru je Bizetova Carmen) a její premiéra nebyla příliš úspěšná. Gounod operu přepracoval, dodal recitativy a také nepostradatelný balet. V této podobě slavil jeho Faust obrovský úspěch a stal se základním repertoárovým kusem francouzské opery vůbec.
Přijďte se naposledy podívat na velkou francouzskou operu na motivy Goethova dramatu v hudebníém nastudování šéfa liberecké opery Martina Doubravského a v režii Václava Věžníka. Těšit se můžete na Rafaela Alvareze v roli Fausta, Věru Poláchovou jako Markétku a Pavla Vančuru v roli Mefista, dále na Kateřinu Jalovcovou, Filipa Bandžaka, Blanku Černou a Jaroslava Patočku ml.
Nenechte si ujít Gounodova Fausta v sobotu 14. května v 19 hodin v Šaldově divadle.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena