HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ČINOHRA DFXŠ PŘEDVEDLA V NÍŽINĚ DIVADLO Z HOR

ČINOHRA DFXŠ PŘEDVEDLA V NÍŽINĚ DIVADLO Z HOR
24.06.2021

Sylva na mezinárodním festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové

Činoherní soubor Divadla F. X. Šaldy byl v závěru sezony vyznamenán pozváním na prestižní festival REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové. Dramaturgie festivalu si vybrala libereckou inscenaci Martina Františáka Sylva: scénickou podobu Vesnického románu Karoliny Světlé, jedné z největších českých spisovatelek, která je úzce svázaná s naším krajem.

 

Proto liberečtí herci spolu s celým týmem techniků, osvětlovačů, zvukařů, garderoby, inspice i vlásenek vyrazil v úterý 22. června do Hradce Králové. Hrát v jiném prostoru není vůbec jednoduché! Celá řada divadelních rukou sbalila kompletní scénu, kostýmy i rekvizity do kamionu, což může snadno připomínat jakousi velehorskou expedici, kde je bezpočet nepostradatelných věcí, na nichž závisí úspěch výpravy. Je to vždy napínavé! Tentokrát se nám například zatoulaly kožené holínky, které nosí ústřední postava románu, totiž Antoš Jana Jedlinského. Vzhledem k jeho vysokému vzrůstu bylo zhola nemožné najít v Hradci boty náhradní a jiný, neviditelný hrdina je musel z Liberce dovézt. Krásnou scénu Evy Jiřikovské dokázala zatím technika vestavět do velkého sálu Klicperova divadla, osvětlovači přizpůsobili celé svícení a soubor pod vedením režiséra přenesl všechny scény do úplně jiného prostoru kukátkového jeviště.

 

Díky nasazení a profesionalitě celého týmu byly všechny dobrodružné překážky překonány a festivalové publikum si mohlo romantický příběh ze srdce a hlubin ještědských srázů naplno vychutnat. Atmosféra festivalu byla úžasná, horká a letní – a po dlouhém kulturním půstu nenapodobitelně slavnostní. Publikum bylo pozorné a nadšené. A doufáme, že sníh, který Barbora Bezáková jako titulní Sylva vyčaruje pro potěšení dětských očí, diváky v Klicperově divadle hezky osvěžil!

 

Pevný a sebevědomý tvar inscenace Martina Františáka se soustředí k živému dramatickému středu příběhu Karoliny Světlé a především ke strhujícímu herectví souboru. Jana Hejret Vojtková jako statkářka, Jan Jedlinský jako Antoš, Barbora Bezáková jako Sylva a Markéta Tallerová jako matka vytvořili na osvědčeném půdorysu českého vesnického dramatu postavy téměř antické. Hlavním protihráčem hrdinů je obec, kterou soubor pečlivě vykresluje do vyhraněných typů. Dramatizace Tomáše Syrovátky vznikla přímo pro libereckou inscenaci.

 

REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové je nový název tradičního a vyhlášeného festivalu Divadlo evropských regionů.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena