HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

CHOĎTE NA DONA JUANA, zve dramaturg, ROAD MOVIE NA DIVADLE JEN TAK NEUVIDÍTE

CHOĎTE NA DONA JUANA, zve dramaturg, ROAD MOVIE NA DIVADLE JEN TAK NEUVIDÍTE
04.11.2017

Režisér Tomáš Svoboda už v českých divadlech téměř nezkouší. Je plně vytížen filmováním – když už dá přednost divadelní práci, je to většinou v Polsku, kde je divadelnictví na skvělé úrovni a kde si také tvůrců finančně mnohem víc považují než v Čechách. Do Liberce se ale Svoboda opakovaně vrací a jsou to vesměs šťastná a zdařilá setkání s komediálním žánrem: originální úprava renesanční hry Astrolog; komedie o fotbalových rozhodčích Šťovík, pečená brambory nebo autorská hra Srnky, která už několik let vyprodává naše Malé divadlo. I k Donu Juanovi přistoupil Svoboda jako ke komedii, takže se Molièrova dnes už historického textu nemusíte vůbec bát.

 

„Diváci dnes mívají strach jít na klasiku, protože mají pocit, že by ji nepochopili," říká dramaturg a spoluautor scénáře Tomáš Syrovátka, „náš Don Juan je ale příběhem pro 21. století – rychlý, srozumitelný a zábavný, přitom ale silný a dráždivý – Juanův monolog o pokrytectví v závěru hry odměňuje publikum potleskem..."


Proč podtitul road movie? Například proto, že inscenace je doplněna divácky velmi vděčnou autohoničkou a projekcí ubíhající silnice, publikum vždy rozesměje i scéna z automyčky. A ve správné road movie nechybí samozřejmě ani slavné hudební hity…

 

Don Juan Tomáše Impseila po boku se Sganarellem v podání nejoblíbenějšího libereckého herce uplynulé sezóny Tomáše Váhaly vás rozesměje a v závěru trochu dojme. Pokud vás bavily neobyčejné příběhy z Liberce Srnky, je naděje, že vám učaruje i nesmrtelný svůdce Don Juan. „Dona Juana hrálo poslední dobou hned několik českých divadel. Inscenovat hru důsledně jako komedii však není obvyklé. V konkurenci ostatních divadel máme velmi dobré ohlasy kritiky a když připočtu reakce diváků z premiéry a repríz, považuji Dona Juana za velmi povedenou inscenaci, kterou můžu jen doporučit. Dokáže zaujmout diváky různého věku, ale pozor, do 12 let je nevhodná, přecejen, Don Juan žil dost nevázaně…" pozval diváky T. Syrovátka.

 

Nejbližší reprízy jsou na programu 24. listopadu a 20. prosince v Šaldově divadle.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena