HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

CAFÉ REICHENBERG - DO TEMNOTY LIBERCE

CAFÉ REICHENBERG - DO TEMNOTY LIBERCE
09.05.2013
-
Velkou taneční událost na Malém divadle chystají členky baletního souboru Marika Hanousková a Veronika Fišerová. Rodí se nová, trochu tajemná taneční inscenace, titul mimo abonomá, představení dvou mladých tanečnic libereckého baletu. "Co to bude?", zeptali jsme se jich.
Nepůjde o čistý, načančaný, klasický balet. Naše snaha je přiblížit tanec mladému divákovi. Především chceme vyprávět příběhy. Vybraly jsme si pro vás čtyři, podle skutečných postav Liberce. Například jeden z příběhů bude o Židovce Gretě Jerusalem, která spolu se spolu se svou rodinou stala obětí holocaustu. Další příběh se stal relativně nedávno, je o zavražděné, mladé cikánce. Pokaždé, když si to uvědomím, naskakuje mi husí kůže, říká autorka Marika.
Jakou hudbu jste použily?
Hudbu pro nás složil "náš zvukař" Petr Čermák, zpěvák skupiny Anabáze. Je s ním úžasná spolupráce. Na jeho hudbu se choreografie tvoří sama. Největší radost mi dělá rozmanitost stylů. Nejen, že uslyšíme cikánské kytarové rytmy, jazz, ale i skladby za použití hlasů herců a to především Karolíny Baranové. Už jenom díky tomu se můžete těšit na taneční divadlo, jak jste ho ještě neviděli, dodává Veronika.
Jak k vám přistupují kolegové jako k autorkám?
Je to zvláštní stát najednou proti zkušenějším kolegům a vysvětlovat, učit a opravovat jim nové kroky. Ovšem nemůžeme si je vynachválit - chovají se opravdu profesionálně. Výhodou je, že jsou to pořád naši kamarádi a večer u vínka se k Reichenbergu ještě několikrát vrátíme a povídáme si o tom. Takže pracujem a bavíme se zároveň. Kolikrát jsou to večery nabyté múzou a skvělými nápady - smějí se autorky.
Proč kavárna Reichenberg?
Inspirovali nás naši kolegové, kteří bez kofeinu po ránu nedají ani ránu... Ne, teď vážně: Naše představení bude provázet číšník, Vladimír Kamenev, který vám bude servírovat události z historie Liberce. Nebude to oslazené espresso, ani lákavý, sladký dortík… Budou to skutečné příběhy lidí, kteří už nejsou mezi námi!
Premiéra liberecké taneční kavárny se koná 6. června v Malém divadle. Přijďte si dát jednoho „smrťáka“…
Veronika Fišerová a Marika Hanousková
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena