HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

BRILANTNÍ SÓLOHORNISTA RADEK BABORÁK

BRILANTNÍ SÓLOHORNISTA RADEK BABORÁK
09.02.2016

Rozhovor s Davidem Minárem nejen o připravovaném koncertu ORQUESTRINA BARORAK.

 

Davide, kdo to je Radek Baborák?

Radek Baborák je především superstar klasické hudby, osobnost, hornista a dirigent, který má za sebou 25 let prestižní sólové kariéry.

 

Jak vypadá taková kariéra hornisty?

Kariéra hornisty začíná brzy v mládí jako u každého jiného oboru, kdy dochází k dobrému učiteli a musí na sobě tvrdě pracovat. O sólové kariéře se rozhoduje v raném věku, kdy se mladý muzikant účastní regionálních, národních a mezinárodních soutěží.

 

Po úspěšném absolvování žákovských a studentských let přichází angažmá?

Nejvýznamnější angažmá v Radkově kariéře byl zřejmě post sólohornisty v Berlínské filharmonii vedené Simonem Rattlem v sezónách 2003 - 2010.

 

Na to je nějaký návod?

Do Berlína se dostal především na základě konkurzu, ale nesmíme zapomenout, že již před tímto konkurzem prošel řadou významných orchestrů.

 

Například?

Jeho profesní životopis je impozantní a velmi obsáhlý, již v 18 letech mu bylo nabídnuto místo v České filharmonii, dále působil jako sólohornista Mnichovských filharmoniků, uzavřel exkluzivní smlouvu u Bamberských symfoniků, zároveň vystupoval v podstatě po celém světě.

 

Za tím, že Radek Baborák vystupuje v Divadle F. X. Šaldy v Liberci je tvoje úsilí?

S Radkem jsem jako hornista vyrůstal v jedné třídě našeho učitele Karla Křenka v Holicích, odkud oba pocházíme. Hrajeme společně již 35 let v různých komorních a symfonických projektech a vzhledem k tomu, že působím jako sólohornista orchestru liberecké opery, připadalo mi přirozené jeden z oněch projektů představit v Liberci.

 

O jaký projekt se jedná?

Jedná se o malý "orchestřík" složený ze souborů Baborák Ensemble a Epoque Quartetu.

 

Na co se máme těšit?

Hrajeme hudbu především taneční, rytmicky brilantní, pocitově veselou, energickou, repertoár je velmi obsáhlý a jsem přesvědčen, že i výjimečný. Nech se překvapit.

 

Ptal se Zdeněk Úlehla.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena