HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

BALET DFXŠ SLAVÍ ÚSPĚCHY

BALET DFXŠ SLAVÍ ÚSPĚCHY
20.01.2015
-
Baletní soubor Divadla F. X. Šaldy získal hned dvě ocenění v rámci osmého ročníku taneční přehlídky Balet 2014. Taneční sdružení ČR ji uskutečňuje ve tříletém cyklu, desítka českých baletních souborů tak představí to nejlepší ze svého repertoáru. Pětičlenná porota shromáždila 90 posudků k 26 inscenacím: „Posuzována byla představení v domácím prostředí, takže inscenační tvar i výkony nebyly zatíženy zájezdovými podmínkami,“ říká k soutěži předseda Tanečního sdružení ČR Jiří Pokorný.
Prestižní cenu Za nejlepší sólistický výkon získala Valerija Radionová za interpretaci titulní role Doni Bernardy Alby v tanečním dramatu Dům Bernardy Alby (choreografie Marika Hanousková). Inscenaci můžete vidět ve čtvrtek 22. ledna v Malém divadle. V roli Bernardy Alby se ale představí sólistka plzeňského baletu Martina Diblíková.
Šéfce baletu Aleně Peškové porota udělila Čestná uznání za autorskou tvorbu a objevnou dramaturgii akcentující regionální náměty. Porota ocenila naše premiéry z posledních let – Harald, hvězda se vrací!; Gustav Klimt; Ota–Pavel–Raška. První dvě jmenované inscenace ale na repertoáru nenajdete, inscenace Harald, hvězda se vrací! už byla stažena a taneční divadlo o životě a tvorbě vídeňského mistra Gustava Klimta v choreografii Aleny Peškové si dává krátkou „mateřskou pauzu“ kvůli těhotenství sólistky Karolíny Mikové. Sportovní balet Ota–Pavel–Raška v choreografii Martina Dvořáka je na repertoáru ve středu 18. února.
Hlavní cenu Inscenační přehlídky Balet 2014 pak získal Čarodějův učeň (hudba Zbyněk Matějů, choreografie Jan Kodet, režie SKUTR) baletu Národního divadla. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční 4. února 2015 v Národním divadle v Praze před představením Čarodějův učeň.
 
Valerija Radionova v inscenaci Dům Bernardy Alby (foto: Lukáš Trojan)
Předávání cen.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena