HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

AUTOR LENINOVÝCH BALZAMOVAČU VERN THIESSEN PŘILETÍ NA PREMIÉRU

AUTOR LENINOVÝCH BALZAMOVAČU VERN THIESSEN PŘILETÍ NA PREMIÉRU
01.12.2017

Již 8. prosince uvedeme poprvé Leninovy balzamovače. Nenechte si toto představení ujít. Hru hrajeme první v republice, poprvé představíme českému publiku kanadského autora hry, Verna Thiessena, a to jak prostřednictvím jeho díla, tak to můžeme udělat i fyzicky, protože přiletí z Kanady na premiéru. Zveme tak na jeho hru nejen liberecké diváky, ale i ty, kteří se chtějí seznámit s touto neobyčejnou a jedinečnou černou komedií, ať jsou třeba z Prahy, protože jinde ji neuvidí.

Vern Thiessen (nar.1964) je dramatik, který píše pro divadlo, rozhlas i televizi téměř 30 let. Napsal řadu her hraných nejen v Kanadě, ale i v USA, Evropě, Asii i na Středním východě. Je držitelem řady ocenění a zájemci o pro nás neznámé kanadské divadlo by se od něj mohli leccos dozvědět.
Navíc na něj prozradíme, že jeho předkové vyrůstali ve třicátých letech v ukrajinském kolchozu, někteří poznali osobně „souostroví gulag“ a po druhé světové válce se jim podařilo emigrovat do Kanady. Takže o Leninovi, Stalinovi, Trockém, Krasinovi, kteří tvoří předmět příběhu jeho hry, samo sebou hlavně Vladimír Iljič, ví hodně nejen z historie, ale i rodinné zkušenosti.  Hlavními hrdiny jsou ale dva vědci. Profesor anatomie Boris Zbarskij (asi 1885-1954) a biochemik Vladimír Vorobjov (1876-1937). Byli vyzváni v roce 1924, aby se ujali zachování Leninova těla. Vytvořili onu nejtrvanlivější a nejpokrokovější mumii na světě, ale…. Na všechno to ostatní se přijďte podívat do divadla.

Autor této černočerné komedie z roku 2010 zdůrazňuje, že nepíše realistickou hru a vítá jakýkoliv odklon od naturalismu ve výpravě, režii i hraní. Zdůrazňuje, že tato hra je dílem smyšleným. Píše, že čerpal ze stejnojmenné knihy Ilji Zbarského (syna Borise Iljiče) a Samuela Hutchinsona, v níž je skutečná historie Leninova balzamování zachycena. „Ačkoliv jsem sloučil postavy k dramatickým účelům, pozměnil časové linky, příběh je historicky přesný,“ napsal autor v úvodu k textu.

A my tento text inscenujeme, jak se dříve říkalo, „u příležitosti 100. výročí VŘSR“. A abychom dodrželi posuny v kalendáři (říjnová v listopadu), uvádíme její premiéru v prosinci. Je to stylové. Takže přijďte nebo přijeďte na to, co jinde neuvidíte.

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena