HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ALTOVÝ KONTRATENOR JAKUB BURZYŃSKI

ALTOVÝ KONTRATENOR JAKUB BURZYŃSKI
01.11.2010
Výjimečný host v Händelově opeře Julius Caesar
Po úspěšném vystoupení amerického sopránového kontratenora Roberta Crowa, který se libereckým divákům představil v inscenaci barokní opery Julius Caesar, chystá Divadlo F. X. Šaldy další pěveckou specialitu. Ve středu 17. listopadu vystoupí v Händelově nejslavnější opeře mladý altový kontratenor Jakub Burzyński - zpěvák, ale také dirigent a muzikolog, který se orientuje na interpretaci renesanční a barokní hudby. Liberecké publikum tak bude mít další možnost slyšet zcela specifický hlasový rejstřík, tentokrát altový.
V Händelově době zpívali mužské sopránové a altové role kastráti. Ti nejlepší z nich, jako byl Senesino, či Farinelli, disponovali neuvěřitelným rozsahem a brilantní technikou. Jejich honoráře mnohokrát převyšovaly honoráře skladatelů, či ostatních zpěváků. V dnešní době, kdy barokní opera zažívá na světových scénách svůj velký návrat, zpívají tyto role buď ženy, nebo muži ovládající specifickou pěveckou techniku. Kontratenor má v „civilu“ normální, mužský hlas, ale díky svému školení dokáže obsáhnout buď altový, nebo sopránový rozsah. Jejich prostřednictvím se lze v dnešní době nejvíce přiblížit zážitku, který měli operní diváci v 18. století.  
Jakub Burzyński vystoupí v Liberci v altové roli Ptolemaia pouze jednou, neboť ihned poté vyráží Händelova opera i s polským kontratenorem do Německa. Nenechte si ujít tuto mimořádnou příležitost. Jakuba Burzyńského si můžete poslechnout ve Vivaldiho nešporách zde a v Bachově kantátě Ich habe genug zde.
JAKUB BURZYŃSKI (*1976) je altový kontratenor, ale také dirigent a muzikolog. Vystudoval hudební teorii a dirigování na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích. Speciální pěveckou techniku poté studoval na Akademii Felikse Nowowiejskiho v Bydgoszczi. Specializuje se na hudbu 16. – 18. století, které se věnuje jak jako interpret, tak jako badatel a vědec. Je zakladatelem vokálního souboru La Tempesta, působil ve Varšavské komorní opeře, kde účinkoval v operách Händela, Vivaldiho, či Mozarta. Představil se na mnoha festivalech po celé Evropě, například na Tage für Alte Musik v Berlíně, kde vystoupil v Janových pašijích J. S. Bacha, či v Händelově oratoriu Juda Makabejský, či Mesiáš. Jeho debutové sólové CD s nahrávkou Vivaldiho duchovní hudby, které vydal prestižní švédský label BIS, bylo Britským internetovým portálem Music Web International oceněno jako nejlepší CD roku.
 
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena