HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

29. DUBNA - MEZINÁRODNÍ DEN TANCE a večerní UDÁLOST BALETNÍ SEZÓNY!

29. DUBNA - MEZINÁRODNÍ DEN TANCE a večerní UDÁLOST BALETNÍ SEZÓNY!
01.04.2014
-
V rámci Mezinárodního dne tance vyrazí liberecký baletní soubor opět „do terénu“. S ukázkami repertoáru, částečným flash-mobem vyhlásí letošní poselství MDT a oslaví svátek tance. Spolu s nimi se v prostorách Nákupní galerii Plaza představí i tanečníci Pražského komorního baletu. V NG Plaza se bude živě hrát na hung-drum, představíme taneční projekt Lidé v pohybu ad. Oslava Mezinárodního dne tance: úterý 29. dubna od 15.30 hodin v Nákupní galerii Plaza.
Na večer je pak pro milovníky současného tance připravena Událost baletní sezóny. Do Šaldova divadla přijali pozvání sólisté Národního divadla v Praze a Pražský komorní balet.
Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar: Přesně včas (Národní divadlo Praha)
Neb je všemu dána míra, co přišlo, odejde zas. Jeden živý, druhý zmírá, časem zajde vše i čas. (Michelangelo Buonarroti)
Ve slavnostním večeru se představí sólista Národního divadla, liberecký rodák Ondřej Vinklát. Na prknech Šaldova divadla uvede spolu s Štěpánem Pecharem choreografii Přesně včas. Vycházející taneční a choreografickou hvězdu Národního divadla – Ondřeje Vinkláta pro svět tance a baletu „objevili“ předchozí šéfka baletu DFXŠ Vlasta Vindušková spolu s choreografem Gustavem Skálou: „Od osmi let jsem chodil do oddílu sportovní gymnastiky v Liberci. V roce 2001 se přišli podívat na trénink, hledali představitele dětské role do představení Podzimní karneval. Prý jsem seděl někde bokem a hrozně se mračil a tak na mě ukázali. Prostředí divadla mě okamžitě chytlo. Jiný svět. Až na konzervatoři jsem pochopil, co balet je a co obnáší za úsilí,“ říká Ondřej Vinklát, mj. čerstvý držitel Ceny OperaPlus za nejlepší taneční výkon za role Romea (Romeo a Julie) a Krabata (Čarodějův učeň).
Hana Polanská Turečková: Mono No Aware (Pražský komorní balet)
Pražský komorní balet přiveze fascinující choreografii Hany Polanské Turečkové (která mj. spolupracovala s naším baletem coby repetitorka) Mono No Aware – Na hranici krásy. Tento termín se objevuje v japonské literatuře a vyjadřuje citlivost a uvědomění si krásy a její pomíjivosti. Vizuální zážitek z tance a netradičních kostýmů z Ateliéru LaFormela (krom jiného jsou těla tanečníků pokryta pouze hlínou, která v průběhu choreografie odpadává) doplní hudba Georga Friedricha Händela a Štěpána Polanského.
Alena Pešková: Zpětná vazba – Melancholie
Liberecký baletní soubor coby hostitel představí projekt Zpětná vazba – Melancholie. „Píšeš to, co se děje nebo se děje to, co píšeš?“ Pět prvků a jejich projevů, pět lidských emocí. Filosofické zamyšlení v choreografii Aleny Peškové představí na jevišti tanečníky a dva hudebníky. Pianistu Daniela Fiedlera a hráče na hang-drum (unikátní hudební nástroj ze Švýcarska připomínající dva spojené činely) Jiřího Šlámala. Hrají hudebníci to, co tanečníci tančí? Či tanečníci tančí to, co hudebníci hrají? Překvapení pro interprety i diváky, interakce, zpětná vazba.
Událost baletní sezóny: Balet Národního divadla, Pražský komorní balet a balet DFXŠ ve společném večeru - úterý 29. dubna 2014 od 19.00 hodin v Šaldově divadle
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena