HOME
odkaz

Upcoming premieres

Připravované premiéry

SEZONA 2018/2019, KALENDÁŘNÍ ROK 2019

 

Milan Kundera: JAKUB A JEHO PÁN - činohra

režie Petr Veselý

premiéra 21. června 2019 Malé divadlo

Milan Kundera je možná nejvýznamnějším žijícím českým autorem. Už v Praze šedesátých let byl hvězdou, ale v Paříži, kam v následujícím desetiletí emigroval, dosáhl doslova světového věhlasu. Komedie Jakub a jeho pán nese podtitul Pocta Denisi Diderotovi, jehož Jakubem Fatalistou je hra inspirována. Jak je to s lidskými osudy a s lidskou svobodou? Pán se ptá Jakuba: „Jsi takový dacan proto, že je to psáno tam nahoře? Anebo je to tam nahoře napsáno proto, že bylo o tobě známo, že jsi dacan? Co je příčina a co je následek?“ Milostné historky ze života Jakuba a jeho pána jsou plné ironie. Je to náhoda, anebo se nám tam nahoře někdo směje? Odkud jdeme a kam… Jedna z nejlepších komedií, které byly ve 20. století napsány.

 

Henrik Ibsen: PANÍ Z MOŘE - činohra

režie Šimon Dominik

premiéra 4. října 2019 Malé divadlo

Po osmi letech se na libereckou scénu vrací jeden z nejslavnějších klasiků světového dramatu Henrik Ibsen, který ovlivnil divadlo stejně radikálně jako Shakespeare. Paní z moře (1888) je okouzlující, tajemná, nespokojená Elida Wangelová. Co se stane, když jí do života vstoupí minulost a divoká touha po neznámých dálkách? Jak může lékař Wangel zachránit své manželství, když jeho žena trpí nesnesitelnou touhou po svobodě? Ochutnejte zblízka horké léto na břehu mořského fjordu na severu Norska. Paní z moře patří k Ibsenovým nejsilnějším zralým hrám a spojuje realisticky otevřený pohled na skutečnost s jemným citem pro temné hlubiny lidské duše a působivými poetickými obrazy. V mistrovsky spleteném dramatu autor zachytil znepokojivé otázky lidské existence ve spleti rodinných vztahů natolik citlivě a pronikavě, že se nám jeho neklidné a nespokojené postavy stále podobají a jeho hry nepřestávají přitahovat divadelníky po celém světě.

 

 

C. Goldoni, Alena Pešková: SLUHA DVOU PÁNŮ – balet

Libreto podle stejnojmenného dramatu C. Goldoniho: Alena Pešková

Režie a choreografie: Alena Pešková

Hudba: koláž složená z jazzové hudby

Scéna: Alena Pešková a Luděk Hora

Kostýmy: Alena Pešková a Monika Kletečková

premiéra 15. listopadu 2019 v Šaldově divadle

Podzimní premiéra baletu přinese odlehčení v podobě tanečně zpracované komedie plné záměn a nedorozumění. Vše se točí kolem zásnub, které komplikuje mazaný, nahlouplý a věčně hladový sluha Truffaldino. Italský dramatik Carlo Goldoni napsal tuto hru v roce 1745 jako commedii dell´arte – komedii typů. I my využijeme tyto komediální typy (a že jich v souboru máme!), jen vám možná budeme trochu připomínat filmovou grotesku 20. let 20. století. Ano, budeme němí… Ale jazzová hudba, tanec, akrobaticko-komické situace a výrazy tváří hodně napovědí.

 

Salman Rushdie: HÁRÚN A MOŘE PŘÍBĚHŮ - činohra

režie Jiří Hajdyla

česká premiéra 6. prosince 2019 Malé divadlo

Po delší době připravuje činohra Divadla F. X. Šaldy opět výpravnou pohádku pro nejmladší diváky. Chlapec Hárún se vydá s vodním džinem na dobrodružnou cestu do kouzelné země příběhů na skrytém měsíci Země, aby zachránil svého tatínka a vrátil mu jeho schopnost vyprávět. A neexistuje třeba i kouzlo proti smutku, které by přivedlo zpátky maminku? Jenomže k čemu jsou příběhy, jež nejsou ani pravda? Jak říká zlobivá dívka Mluvka: „To je ta potíž s vámi lidmi ze smutných měst: podle vás musí být všechno ubohé a k uzoufání nudné, abyste uvěřili, že je to skutečné.“ Fantasy literatura je dnešním dětem blízká a knížka Hárún a Moře příběhů se dotýká samotných kořenů naší vášně pro fantastické světy: čarovnou moc je stvořit pouhým slovem dává lidem jejich nekonečná představivost. Vynikající indicko-britský spisovatel Salman Rushdie proslul například jako autor románu Děti půlnoci nebo také kvůli skandálním útokům muslimských fanatiků na jeho román Satanské verše.

 

Leoš Janáček: PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY – opera

Hudební nastudování: Martin Doubravský

Režie: Linda Keprtová

Premiéra: 20. 12. 2019

Dnes již česká operní klasika byla Leošem Janáčkem zkomponována na námět spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, jež příběh o Lišce Bystroušce představoval na pokračování v Lidových Novinách. Od roku 1921 na námětu pracuje Janáček, slavnostní premiéra pak nese rok 1924. Janáčkova opera se stala další v řadě skladatelových úspěchů, stala se jednou z nejhranějších českých oper na světových jevištích vůbec. Zároveň dílo vzbuzovalo od počátku nemálo otázek. Janáček se jako první pustil do tématu zvířecí říše versus říše lidské. Do vzájemné komunikace mezi bytostmi lidskými a bytostmi, jejíž řeči stále lidstvo nedokázalo porozumět v její celistvé podobě. Janáčkova opera nás stále nutí přemýšlet do jaké míry je lidské stvoření ovlivněno prostředím, ve kterém žije, zda – li rozum a cit, jako výsada lidského pokolení, není člověku spíše na obtíž a nepřináší více bolesti, než dobrého, jak moc si můžeme vrtošivě podmaňovat řád, který tu byl dávno, dávno před námi. A kolik toho vlastně unese naše duše.


    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena