HOME
odkaz
J-O-Ś
odkaz

Ohlédnutí za aktivitami

Ohlédnutí za aktivitami


J-O-Ś Trinacionální divadelní festival D – PL – CZ: čtení ve vlaku i Mysteria


17.–21. května 2017 se v divadle Gerhart-Hauptmann-Theater v Žitavě uskutečnil mezinárodní festival, kterého se zúčasnilo i naše divadlo!

 

 

Foto: Paweł Sosnowski 80studio.net


Foto: Paweł Sosnowski 80studio.net

 

 

17. května proběhlo vystoupení Violet Ultra. Ultra Violet je divoká i melancholická směs elektroniky, slovanských a skandinávských melodií a originálních textů. Jde o hudební rozšíření nezávislé skupiny PSYCHOTEATER Wroclaw. Tato skupina, která u nás v létě povede dílnu alternatiního divadla na Ochutnejte divadlo 2017, rozhodně stála za vidění.


20. května 2017 se jeli zájemci ze Žitavy podívat do Liberce a strávili tady téměř celý den.

V 9:00 jeli ze Žitavy vlakem směr Liberec. Cestu vlakem jim zpříjemnil ředitel žitavského divadla Caspar Savade a dramaturgyně Lenka Chválová čtením Čapkova textu Jak vzniká divadelní hra.

Od 10.30 proběhla exkurze v Šaldově divadle a pak procházky městem, večer pak v Žitavě patřil libereckým MYSTERIÍM BUFFA.

V úvodu představil nastudování dramaturg Martin Urban, představení bylo s německými titulky a tak bylo toto skvělé představení přístupné pro německé publikum bez bariér. Kvalitu hereckých výkonů a inscenace ocenili diváci potleskem ve stoje.

Večer zakončila známá a oblíbená jesenická kapela Priessnitz koncertem.


Bližší informace naleznete zde. Fotografie zde.Das Sextett oder Roma und Julian na WTF?! 2017Hostující představení, horká novinka, žitavského divadla Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau se představilo na festivalu WTF?!

Letošní ročník v Liberci už velmi známého festivalu proběhl 4. - 7. 5. 2017.


WTF?! patří i dětem, pohádka žitavského divadla se líbila!


Letos jsme se v rámci festivalu současného divadla WTF?! věnovali více dětem. 7. 5. 2017 se v Malém divadle uskutečnil dětský den:

WTF?! Neděle patří dětem, kde vystoupil jako host žitavské divadlo s představením „Eine Party für den Berggeist“.

Představení plné písniček přijaly děti s nadšením a bez jazykových bariér.

Výběrové řízení Writer-in-Residence


Divadlo Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau GHT vypsalo:

Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau GHT


Výběrové řízení je určeno dramatičkám a dramatikům

Forma podpory: pracovní a pobytové stipendium

Kategorie: drama

Termín podání žádosti: 28. února 2017

Období spolupráce: minimálně 4 měsíce od dubna 2017 | sezóna 2017/2018 | sezóna 2018/2019

Příspěvek: vždy maximálně 10.000 EUR + ubytování

Specifikace:

Divadlo Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau poprvé vypisuje tři stipendia v rámci projektu Writer-in-Residence. Ve spolupráci s žitavským divadelním souborem a dramaturgií by měla vzniknout celovečerní hra, která bude uvedena právě v tomto příhraničním divadle v Žitavě. Odehrají se celkem tři představení v sezóně 2017/2018, 2018/2019 a 2019/2020.

Divadlo Gerharta Hauptmanna úzce spolupracuje s mezinárodními partnerskými divadly: Divadlem F. X. Šaldy v Liberci (CZ) a divadlem Teatr im. Cypriana Kamila Norwida v Jelení Hoře (PL). Jedna z her by měla vzniknout jako projekt pro spolupráci divadel, jedna pro žitavský divadelní soubor, jedna pro divadelní klub mládeže. Ojedinělá poloha Trojzemí na hranicích Německa a zároveň ve středu Evropy by se v díle měla také promítat.

Uvítáme, bude-li rezident během svého pobytu reflektovat svou zkušenost, zážitky a jednotlivé pracovní kroky, například formou blogu.

Každé stipendium je na období minimálně čtyř měsíců a je podporováno částkou maximálně 10.000 EUR. Nad rámec této podpory stipendium zahrnuje ubytování v bytě poskytnutém divadlem v Žitavě.

Zájemce starší 18 let prosíme o zaslání dosavadní práce o maximální délce 20-25 stran (scénář, próza, …) v německém nebo anglickém jazyce a vlastního životopisu do 28. února 2017 na e-mail dramaturgie-zittau@g-h-t.de.

Máte-li otázky, jsou vám na této e-mailové adrese k dispozici dramaturgové Divadla GHT Kerstin Slawek a Gerhard Herfeldt.


Znění výzvy v pdf formátu v češtině CZ, v polštině PL a v němčině DE.

 

LIBEREC: SVĚTOVÁ OPERA S NĚMECKÝMI TITULKY


Pokud nahlédnete do repertoáru souboru Divadla F. X. Šaldy, naleznete zde jeden z nejvýraznějších titulů světové operní literatury – operu Její pastorkyňa (v zahraničí uváděnou pod názvem Jenůfa) skladatele Leoše Janáčka. Titul byl souborem nastudován na konci roku 2016 a po premiéře se těšil nepřehlédnutelnému zájmu jak obce divácké, tak obce kritické. Představení o nejtemnějších bolestech, které mohou matku v životě potkat, o odvaze vstát a kráčet dál, o schopnosti odpustit i ten největší hřích, je inscenováno podle partitury z roku 1908, a to dirigentem Martinem Doubravským a režisérkou Lindou Keprtovou. Její pastorkyňa přináší nebývalou upřímnost operního projevu, jež se zcela přirozeně stává klíčem v komunikaci mezi interpretem a divákem a nenechává tak nikoho na pochybách o genialitě Janáčkovy hudby, která je již po mnohá desetiletí pokladem české kultury.


Z Česka do Itálie

Konec liberecké operní sezóny přináší další titul z pokladnice světových děl – operu Rigoletto skladatele Giuseppe Verdiho, jež patří mezi nejhranější tituly tohoto hudebního velikána. Inscenace je nastudována dirigentem Martinem Doubravským a režisérem Oldřichem Křížem a je vystavěna především na pěveckém umění jednotlivých představitelů, detailním propracování Verdiho partitury a na respektování operního žánru, který i v dnešní době má stále mnoho co říct, byť ho můžeme vnímat neprávem jako žánr okrajový.

Obě uvedená představení jsou v rámci projektu Mezinárodní spolupráce divadel J-O-Ś s německými titulky, a tak si je divák může užít a porozumět jim v českém i německém jazyce.

 

Vyšlo první číslo dvojjazyčných novin!


Už máte doma výtisk?

Podepsání komuniké na Ještědu


6. 2. 2017 proběhla na Ještědu tisková konference s podepsáním komuniké o mezinárodní spolupráci divadel: Divadla Františka Xavera Šaldy (CZ), Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau (D) a Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (PL). Podpisem nás podpořili náměstek pro školství, sociální věci a kulturu PhDr. Mgr. Ivan Langr, zemský rada okresu Görlitz Bernd Lange, starosta města Zittau Thomas Zenkers a starosta města Jelenia Góra Marcin Zawiła. Reportáž z konference si můžete pustit na odkazu ZDE. 

Máme nové logo!

 

Ještěd – Oybin – Śniežka

Naše spolupráce jde do nové etapy, souvisí s tím i změna prezentace navenek. Vizuál je teď čistší, přímější a modernější. Líbí se Vám?


 

Dotace projektu J-O-Ś schválena

 

Trinacionální divadelní spolupráce J-O-Ś je jedním z aktuálně schválených projektů v rámci

Programu spolupráce Česká republika-Svobodný stát Sasko 2014-2020.

 Umění a kultura představovaly vždy vhodný prostředek pro stavění mostů přes hranice, napříč kulturními oblastmi a ke sbližování lidí.

Proto se i divadla na hranici tří zemí ohlížejí za dlouhou historií přeshraniční spolupráce, ve které se nyní otevírá nová kapitola.

Na základě nedávno schválené dotace, která se primárně zaměřuje na výměnu a spolupráci herců, chce Divadlo Gerharta Hauptmanna

v období let 2016 až 2019 realizovat společně s českým partnerem, Divadlem F. X. Šaldy v Liberci, rozmanité projektové aktivity.

Také polský partner, divadlo Teatr im. Cypriana Kamila Norwida z Jelenie Góry je i nadále součástí iniciativy J-O-Ś, která za své jméno

vděčí prvním písmenům tří významných hor na hranici tří zemí - Ještěd-Oybin-Śnieżka.

Spolupráce byla upevněna v roce 2013 v Deklaraci o dlouhodobé spolupráci. Díky tomu se divadlům otvírá možnost zlepšení stávající

koncepce, jejímž základem je výměna literárních děl a vzájemné potkávání lidí v příhraniční oblasti. 


Podepsání komuniké
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena